Genel

MARİFET İLTİFATA TABİDİR

Hayatta başarıların ödüllendirilmesinin gerekliliğini ifade etmek için “Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir” sözü söylenmiştir. “Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir” sözü kişilerin yapmış olduğu işler neticesinde başarılarının takdir edilmesi halinde daha verimli işler yapacaklarını belirtmek için kullanılmaktadır.

Takdir duygusu, başarının devamı için ortaya konulan bir destektir. İnsanların yaptıkları işlerde motivasyon bulmalarını sağlamak için iltifat edilmesi, başarılarının övülmesi, takdir edilmesi ve bunların mümkün oldukça somut olarak yapılması oldukça önemlidir. Burada somut olarak yapılması da illa ki maddi ödüller değildir. Bir tatlı söz, onurlandırma, övme en önemlisi de kişiye hak ettiğini verebilmektir. Burada yapılan iltifatın kişinin şahsına değil ortaya çıkarmış olduğu işe yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan övgüler olumlu davranışların artmasını sağlar.

    Motivasyon ve moral için iltifat şarttır. Tüm insanların daima tatlı söz ve iltifatlara ihtiyacı vardır. Bir başarı ile ilgili edilen iltifatlar insanlara güç ve ilham verecektir. Bir başarıyı övmenin hiç bir sakıncası yoktur. Aksine insanların yaptıkları işi daha istekli ve özenli bir şekilde yapmalarına yardımcı olacaktır. İnsanların elde ettiği başarıları takdir etmek günümüzde çoğu kişi tarafından unutulmaktadır. İnsanların çocukluk yıllarından itibaren başarılarının takdir edilmesi olumlu yönlerinin artmasına sağlayacaktır. Müşteri olmayınca, öven olmayınca sanatkarın hevesi, motivasyonu kırılır değil mi? Bir daha o üründen yapmak istemez, becerileri de körelir. İşte başarılara, marifetlere iltifat edilmemesi de kişide aynı etkiyi yaracaktır.

“Marifet iltifata tabidir” cümlesi ilk anda bencilce bir çağrışım yapsa da edebiyat literatürüne girmiş olması Anadolu insanı tarafından benimsenmiş olduğunu ve bu sayede günümüze kadar gelmiş olduğunu gösterir. Çalışmak için her zaman motivasyona ihtiyaç duyarız. Bu motivasyon içsel de olabilir dışsal da. Takdir edildiğini hisseden kişi her zaman beklenenden daha fazlasını yapacaktır. Bu da her anlamda ilerlemeyi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir