Genel

Daima Doğruyu Söyleyin

Kendin ve çevren ile ilgili olan şeyleri ve olay bütününü çevrene ve arkadaşlarına doğru aktar ki sonradan ne söylediğini hatırlamak zorunda kalmayasın. Yalan söylemek karşındakini küçültmez aksine seni küçültür, değersizleştirir. Çünkü hiçbir yalan sonsuza kadar süremez ve size karşı olan güveni sarsar. Bazen bir fotoğraf, bazen önemsiz bir söz, bazen önemsiz bir hareket söylediğiniz yalanın ortaya çıkmasını sağlar. Güvenilir insan olmak bütün sıfatlardan önce gelir, gelmelidir de. Sağlıklı insan ilişkilerinin temeli de güvene dayalıdır. Sana güveniyorum demek bir insan için her zaman daha kıymetlidir ve anlamlıdır.

Doğru söylemek bazen daha kötü sonuçlar doğuracakmış gibi gözükse de uzun süreli sonuçları yalan söylemekten daha karlı olacaktır. Yani doğruyu söylemek her zaman için yapılabilecek en güzel harekettir. Bir kere yalan söylendi mi, o yalanı desteklemek için daha çok yalan söylenir. Bu da bir yerde açık verene kadar daha fazla yalan söylenerek devam edecektir. Böylece insan gittikçe daha büyük bir yalanlar zincirinin içinde kendisini bulur. Yalan söylemeye alışan insan bunu her yerde söylemeye başlar. Bütün hayatı bu durumdan olumsuz etkilenir. Yalan söyleyen kişi artık güvenilir biri olmadığı için doğru bile söylese insanlar ona inanmayacaktır. Her yapılan yanlışın, kötü niyetin bir bedeli olur.

Her zaman dürüst davranan insan hiçbir zaman bu şekilde ne zor durumda kalır ne de insanları kandırmış olur. İnsan yalana alışmamalıdır ve her zaman dürüst olmayı, doğruları söylemeyi tercih etmelidir. Daima Doğru Söyleyin Ki Söylediklerinizi Hatırlamak Zorunda Kalmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir